Černá barva v koupelně není experiment, není se čeho bát

Častokrát při výběru dlažby a podkladů automaticky pozorujeme světlejší odstíny. K dispozici jsou ale na trhu i obklady a dlažba v barvě černé, které dodají prostoru eleganci. Černou barvu v kombinaci se světlými tóny je možné klidně použít i do menších prostor. Jak ji správně vybrat a kam ji umístit vám poradí architekt.

Černá barva obecně pohlcuje světlo, a proto se jí v interiéru většina z nás vyhýbá. Pokud ji ale volíte s rozmyslem, působí velmi elegantně. Černá je totiž klasika, a to nejen v módě, a v kombinaci se světlými tóny, je nadčasová. Černá dlažba ubírá světlo, proto je potřeba ji v interiéru dobře rozvrhnout. Velmi záleží na tom, jak máme v místnosti umístěná světla, pokud budou směřovat na podlahu, musíme počítat s tím, že tmavá podlaha světlo značně pohltí. Velmi také záleží, zda je dlažba matná nebo lesklá. Lesklá dlažba nebo obklad dodá interiéru pocit luxusu, reflektuje světla, odrazem vytvoří prostor a zvětší ho, matná ho naopak zintimní. Lesklá černá dlažba dokáže vytvořit velmi zajímavé efekty, například v kombinaci s bodovými světly, která vytvoří na podlaze jakési nebe světelných bodů.

Pokud zvolíme černou dlažbu na podlahu, stěny je vhodné doplnit světlým obkladem. Tato kombinace zajistí, že místnost bude působit opticky větší, černá dlažba jí dodá zajímavý akcent luxusu. A stejně tak obráceně, při volbě černých obkladů volíme na podlahu světlejší dlažbu. Neměli bychom ani zapomínat na černou mozaiku, která může být zajímavým doplňkem nebo naopak dominantou celého prostoru.

Lidé si často dávají mozaiku do koupelen, ale své místo najde také v kuchyni. Zde však musíme počítat s tím, že černá barva bude zdůrazňovat nečistoty. Černou dlažbu bychom neměli dávat do míst, kde se očekává špinavý provoz, jako je například předsíň, nebo terasa, protože na ní nečistoty budou více vidět. Pokud zvolíme černou dlažbu nebo obklad do koupelny, musíme počítat s tím, že na ní bude více vidět například zubní pasta. V potaz bychom měli vzít i tvrdost vody, kdy by na dlaždicích mohl ulpívat vodní kámen, což pak působí našedle. Obecně se lépe bude čistit černý lesklý povrch než matný. V případě znečištění však stačí dlažbu a obklady omýt teplou vodou. 

susenky

 

vypich.cz