Bydlení v kontejnerech

Bydlení v kontejnerech

Ačkoliv bydlení v kontejnerech není úplnou novinkou, v posledních letech se těší čím dal větší oblibě nejen ve světě, ale i u nás.  Proč jsou kontejnery tak oblíbené a co vás čeká, když se budete chtít nastěhovat do takového domu?

Kontejnerové bydlení naplňuje požadavky spousty designerských tužeb – živobytí za hubičku, jednoduché bez zbytečného zatěžování okolí a životního prostředí s mnoha možnostmi vytvoření něco neotřelého a velmi moderního. Dům z takového kontejneru je odolný vůči požárům a má velmi nízké náklady na údržbu. Obytné kontejnery můžete mít téměř kdekoliv a mohou být také modulární – tzn. složeny dle vaší potřeby ze dvou a více kontejnerů. Vznikají krásné útulné domy, administrativní a správní budovy, nemocnice i studentské koleje.

S čím počítat, když chcete postavit dům z kontejnerů

Než si vyrazíte shánět pozemek, na který postavíte svůj dům snů z kontejnerů, připravte se na několik otázek a případných komplikací, které budete řešit.

Je třeba povolení?

Pravděpodobně budete potřebovat několik. Některé oblasti neumožňují obytnou výstavbu za použití kontejnerů, a proto se nejdříve obraťte na příslušný místní úřad územního plánovaní.

Do jakého počasí se kontejnerové bydlení hodí?

Skladové kontejnery nejsou vhodné do extrémních změn počasí, kdy pak dochází ke kondenzaci vysoké vlhkosti v interiéru. Nejsou vhodné do velmi větrných oblastí, kde mohlo docházet k problémům s hlukem. Stavbu z kontejnerů rozhodně přenechejte specializovaným firmám, které mají zkušenosti s tímto materiálem, především kvůli kvalitním izolacím.

Předchozí život vašeho kontejneru

Pokud rozmýšlíte stavbu z kontejnerů, doporučujeme, abyste si pořídili nejlépe úplně nové lodní kontejnery, anebo alespoň si provedli dostatečný průzkum o předchozím životě kontejnerů, ve kterých hodláte žit. Využití kontejnerů, ve kterých bylo přepravován obsah ošetřený pesticidy pro cestování na moři, může být pro váš život toxický.

Potřebuji architekta nebo inženýra?

Ačkoliv bydlení v kontejnerech je nízkonákladové, není dobré podceňovat kvalitní a věcnou konzultaci s odborníky. Plánování instalatérství a elektroinstalace vyžaduje odborníky, zejména pro splnění požadavků na povolení a plánování.

Některé kontejnerové domy, které jsou skvěle navrženy, jsou velmi pohodlným domovem k nerozeznání od domů z klasičtějších materiálů, jsou velmi často inovativní a velmi ohromující. Modulové a modulární výstavby se dnes nevyužívají jen k bydlení, ale i jako administrativní budovy a celky, jako studentské ubytovny, nemocnice a podobně. Oblíbené sanitární kontejnery a moduly z těchto kontejnerů známe všichni z běžného denního života.

susenky

 

vypich.cz