Oplocení domu i pozemku

Plot

Základní funkcí oplocení je ochrana majetku, pozemku od rušných komunikací, zemědělské či lesní krajiny i do zvědavých pohledů ze sousedství. Plot by měl kromě toho plnit i estetickou funkci, zapadnout do krajiny i ke stylu vašeho domu. Jaké máte možnosti?

Než se rozhodnete pustit se do stavby plotu, pamatujte na následující. Nejčastější překážkou bývají sousedé. Vlastníkem plotu je ten, kdo jej postaví a kdo se o něj bude starat. Váš plot by neměl sousedům stínit. Co se týče legislativy, na stavbu plotu budete potřebovat pouze územní souhlas, který vyžaduje schválení od všech dotčených osob.

Ekonomické řešení – pletivo

Výhodou klasického pletiva, které je mimochodem stále nejoblíbenější a nejprodávanější, je malá finanční náročnost i to, že jej lze namontovat i v náročných terénech.

Další možností je již o něco dražší svařované pletivo, které je odolnější, dráty se vám snadno nerozpletou a pletivo je tak vhodné i pro zahrady s pejsky.

Živý plot

Udržovaný živý plot bývá obvykle tím nejestetičtějším řešením oplocení, rovněž ale nejnáročnějším na údržbu. Bezprostředně po nasazení navíc plot nějakou dobu téměř neexistuje. Toto řešení není vhodné pro rodinné domy s pejsky a pro ty, kteří se obávají průniku cizích osob na jejich pozemek.

Plastové oplocení

Plastové ploty jsou ideálním řešením pro oplocení menších pozemků. Obvykle v sortimentu najdete různé imitace dřeva, které jsou vysoce estetické. Plastové oplocení je oproti pletivo finančně náročnější, ale rovněž více odolné. Výhodou je variabilita, možnost poskládat si plastové brány a celý plot z rozličných prvků a komponentů. Kvalitní plast je tvarově stálý, odolný vůči ÚV záření a povětrnostním podmínkám. K takovému plotu pak můžete kombinovat například plastové zábradlí u svého domu.

Reprezentativní kované ploty

Opticky zvětšující prostor předzahrádek a pozemků se stabilními konstrukcemi, které odolají korozi, poskytují kované ploty. Kované ploty patří rovněž mezi finančně náročnější varianty, a ne vždy vás ochrání před pohledy z okolí.

Betonové ploty

Betonový plot představuje 100% ochranu před zvědavými pohledy, divokou zvěří a dostatečně vysoký i před zloději. Jedná se o nejnákladnější variantu oplocení (spolu s kamennými zdmi). Z estetického hlediska je vhodné přiklánět se k přirozeným vzhledům s motivy kamene, cihel či břidlice.

plot

susenky

 

vypich.cz