Nemusíte se bát rekonstrukce. Proměňte starou kuchyň v místo snů

rekonstrukce kuchyně

Zima je obdobím odpočinku, avšak léto převážně patří k jeho opaku. Převážnou část dne svítí slunce, lidé začínají vyrážet na dovolené a všude je cítit energie. Oslavte příchod prosluněných dnů stylově a umíchejte si osvěžující letní koktejl u opravené kuchyňské linky. I lokální rekonstrukce, jakou je výměna pracovní desky, kuchyňské baterie nebo nátěr nábytku, dokáže vdechnout kuchyni zcela nový život.

 

Nebojte se barev

Černá, bílá nebo raději přírodní? Neutrálních barev se v kuchyni drží kde kdo, až to vypadá, že neexistují žádné jiné varianty. Přitom barevných řešení je celá řada. Kuchyni oživíte výměnou dvířek s jiným dekorem, barvou nebo novým nátěrem nábytku, který skvěle zvládnou speciálně uzpůsobené hybridní laky, jejichž hybridní molekuly vytvářejí vysoce pružnou membránu, která umožňuje povrchu neomezeně dýchat a zároveň jej trvale chrání proti vlhkosti.

Laky jsou vysoce odolné proti nárazům a oděrům, žáruvzdorné a ředitelné vodou, jejich aplikaci s pomocí válečku, štětce či stříkáním navíc zvládne skoro každý. Předtím, než otevřete plechovku s barvou, nezapomeňte nábytek na natření důkladně připravit. Odšroubujte madla, poškozená místa opravte tmelem, plochu oblepte ochrannou páskou, abyste dosáhli dokonalého výsledku, a plochu následně obruste. K prvotnímu obrusu doporučujeme použít brusný papír zrnitosti 180, k broušení mezi nátěry pak papír zrnitosti 400, jemnější nebo jemný brusný vlies. Důležité je při upravování plochy uklízet zbroušený prach, který by mohl výsledek zcela zničit. Ideální je prach rovnou vysát a nevířit jej vymetáním.

Dřez a správná deska jsou základem

Špatně zvolený dřez nebo zastaralá pracovní deska jsou nešvary, které mohou za to, že kuchyň jako celek nevypadá vůbec dobře a nedá se v ní ani efektivně pracovat. Přitom místnost, kde s láskou vznikají chutná jídla a bohaté nedělní obědy, byste si měli náležitě hýčkat. Renovace pracovní plochy nezabere moc času. Abyste odstranili již opotřebenou desku, musíte nejprve odmontovat ukotvené spotřebiče jako třeba dřez, který můžete v rámci montáže nové linky rovnou také vyměnit. Před vyjmutím opotřebeného dřezu nechte ze sifónu vytéct zbytkovou vodu a odšroubujte svorky připevněné k lince. Odstraňte, případně také vyměňte za novou, kuchyňskou baterii a připravte se na výměnu linky. Nejprve si změřte plochu.

Novou desku upravte podle rozměrů a dispozic vaší kuchyně, nezapomeňte ani na výřezy pro sporák a dřez. Následně zkontrolujte spodní skříňky, spojte je a novou desku k nim ukotvěte pomocí kovových úhelníků nebo speciálních spojek složených z horního a dolního dílu. Až budete mít hotovo, věnujte ještě chvilku času utěsnění případných mezer, které se mohou objevit hlavně u nového dřezu, aby se voda nedostala někam, kam nemá. Zde se vyplatí investice do nového těsnění, to staré totiž svou funkci již nemusí plnit dostatečně efektivně.

Nejste v tom sami

Podle průzkumu agentury NMS Market Research pro projektový hobbymarket Hornbach se na rekonstrukci ve svém obydlí chystá právě v létě téměř polovina Čechů a přes 25 % nás plánuje do oprav letos investovat částku kolem 50 000 Kč. Při větších rekonstrukcích už však většina Čechů důvěřuje raději profesionálům a jejich řemeslného umu využívají přes dvě třetiny domácností, přesněji 69 % z nich. Pokud se přesto pustíte do opravy svépomocí, rozdělte si před zahájením projektu práce na menší úseky a vše si rozplánujte. Také se hodí o dané činnosti sesbírat kvalitních informací. 

susenky

 

vypich.cz